بتن یکی از موادهای با کیفیت می باشد که استفاده از آن در کار ساخت و ساز و صنعت ساختمان رایج است. البته در گذشته از مواد دیگری برای اتصال ها در ساختمان استفاده می کردند. اما به دلیل نبود کیفیت کافی به مرور این مواد دچار ترک خوردگی می شدند و از بین می رفتند. اما بتن جزء محبوب ترین و استوارترین مواد برای سازه ها به شمار می آید.

امروز قالب بتن از جمله مفاهیم رایجی است که در علم ساخت و ساز استفاده می شود. بهتر است بدانید که قالب بتن از چند ماده که به وسیله یک ماده چسبنده ترکیب شده اند، ساخته می شود. بنابراین قالب بتن تنها به یک ماده واحد اشاره ندارد. در واقع مصالح درشت دانه به همراه سیمان مایع مواد تشکیل دهنده قالب بتن هستند. این مواد پس از ترکیب شدن و گذر زمان، ماهیتی سخت و محکم پیدا خواهند کرد.

تاریخچه قالب بتن و انواع آن

همانطور که در بالا اشاره کردیم بتن و سیستم قالب بتنی از رایج ترین روش های مورد استفاده در ساخت و ساز و صنعت ساختمان می باشند. شاید بد نباشد بدانید که بتن می تواند از مواد مختلفی مانند آهک و سیمان تشکیل شود. از طرفی نوع مواد سازنده بتن کاربری آن را تعیین خواهد کرد. برای مثال از بتن تشکیل شده از سیمان و قیر جهت آسفالت کردن سطح خیابان ها و جاده ها استفاده می کنند.

با گذشت زمان استفاده از قالب بتن به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص از قبیل افزایش استحکام ساختمان، کاهش زمان و کاهش هزینه رایج شد. به جرأت می توان گفت در کشورهای بسیاری از قبیل آمریکا، کانادا، مالزی، ترکیه و … جهت احداث ساختمان ها از قالب بتنی استفاده می کنند. سیستم ساخت سازه بتنی به روش قالب بتنی براساس تاریخچه قالب بتن مربوط به گذشتگان و رومیان باستان است که با گذشت زمان انواع مختلفی از قالب های بتنی به وجود آمدند. برای آشنایی بیشتر توضیحاتی مختصر در رابطه با انواع قالب بتنی برای شما بیان خواهیم کرد.

قالب چوبی سنتی: این نوع قالب بتن در کارگاه های ساختمانی تهیه می شود که جنس آن چوب از قبیل تخته سه لایه و تخته خرده چوب ضد رطوبت است. تهیه این نوع قالب بسیار ساده است. اما استفاده از آن ها برای سازه های بزرگ زمان بر می باشد.

قالب بتن مهندسی: این نوع قالب بتنی از قالب های پیش ساخته چهارچوب با جنس آلومینیوم و فولاد ساخته می شوند. از مزایای این نوع قالب بتنی نسبت به قالب چوبی سنتی می توان به سرعت ساخت و هزینه پایین آن اشاره کرد.

قالب بتنی منعطف: این نوع قالب برخلاف سایر قالب ها از وزن کم تر و مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، انواع مختلف دیگری قالب بتنی با گذشت زمان به وجود آمده است. تاریخچه قالب بتن نشان دهنده دوام و کیفیت این سازه ساختمانی می باشد.

Rate this post