قالب بندی قوسیقالب بندی قوسی

جهت اجرای قالب بندی با مقاطع قوسی در صورت زیاد بودن قطر قوس ، ابتدا لوله ها را مطابق قوس مورد نظر، نورد نموده و سپس بعنوان پشت بند قالب مدولار ، که از قبل مونتاژ شده، استفاده میگردد  و در صورتیکه قطر قوس کمتر باشد بجای قالب های مدولار از قالبهای کمانی (بدون تسمه های عرضی ) استفاده میشود.

جهت اجراي سازه بتن مانند مخازن و سيلوها و … از قالب‌هاي كماني استفاده مي‌گردد. اين قالبها همانند قالب‌ بتن استاندارد هستند با اين تفاوت كه فاقد تسمه‌هاي افقي موجود در قالب بتن مدولار مي‌باشند و با توجه به شعاع لوله نورد شده پشت بند مي‌توان انحناهاي مختلف را تأمين نمود. قالب‌هاي كماني همانند قالب‌هاي مدولار در ابعاد و اندازه‌هاي مختلف ساخته مي‌شوند و توسط گيره متوسط به لوله نورد شده متصل مي‌شوند.

در سازه های قوسی یا مدور اگر قطر کار کمتر از 2 متر باشد مثل ستونهای گرد و لوله های بتنی، از قالب گرد برای ستونها و قالب گرد و منهول برای لوله های بتنی استفاده میشود .

 قالب‌های قوسی (کمانی) در سازه هایی مورد استفاده قرار میگیرد که با طراحی خاص جهت تقلیل سادگی و ایجاد یک هارمونی یا تنوع متشکل از زوایای متنوع و سطوح پیچیده‌تر لازم است . هدف از این نوع طرح‌ها در برخی موارد تمرکز زدایی و تعدیل بارهای بیرونی عناصر ساختمان می‌باشد .این نوع قالب بتن در پروژه‌هایی اعم از پایه های باربر و فرعی منحنی شکل و حاشیه عرشه‌، قرنیز و هندریل در پل‌ها‌، سکوهای غیر مدوله و نماهای غیر مسطح بتنی شبیه گنبد‌ها ، ملزومات قوسی فولادی‌، طراحی تولید و مونتاژ می‌گردد.همچنین ،ایجاد قوس منظم طولی ‌در سازه‌های استوانه ای بزرگی نظیر سیلوها و مخازن و برج‌های مشابه بتنی‌، با تغییرات مختصری در مسیر تولید قالب‌های تخت مدولار قابل اجرا بوده و نیاز به طراحی قالب بتن خاصی نمی باشد .

قالب بندی قوسی

در سازه های مدوری که قطر آنها بین 2 متر تا 7.5 متر باشد از قالب های کمانی ( قوسی ) فاقد استیفنر عرضی و تسمه های پانچ شده بالا و پایین قالب ، استفاده مشود که نحوه قالب بندی آن توضیح داده شد و در نهایت سازه های مدور بتنی که قطرشان از 7.5 متر تجاوز میکند امکان استفاده از قالب مدولار میسر میگردد لذا جهت سهولت در اجرا مطلوبترین حالت استفاده از پنل های ریزتر در سازه های با قطر کمتر و بالعکس می باشد . بطور مثال در سازه های با قطر 14 متر بهترین حالت استفاده از قالب بتن تخت عرض 30 سانتی متر و در سازه های با قطر بالای 20 متر استفاده از قالب فلزی بتن عرض 50 سانتی متر مطلوبتر است.

قالب بندی قوسی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!